Головні убори завжди додають стильності й роблять довершеним будь-який імідж. Стилісти стверджують, що якісні кепки – безпрограшна деталь, яка гарантує wow-ефект в створенні задуманого образу. Також головні убори з козирками відіграють важливу роль при захисті голови від сонячних променів. Кепки універсальні, їх носять всі – чоловіки, жінки, діти, підлітки, люди старшого віку. Вони можуть стати частиною корпоративного одягу або спортивного екіпірування, ефектною деталлю моделі або вдалим захисним аксесуаром робітника-сантехніка. Отже, послідовно й чинно, – вся найактуальніша інформація про кепки.
Що таке кепка?
Найпростіше визначення кепки – головний убір з козирком, що має витягнуту форму. Класичні кепки були пошиті з тканини й мали м'який козирок. Коли ці моделі тільки з’явились на ринку, ні про які регульовані застібки ззаду для зміни розміру мова не йшла. Звичайний клин – і як наслідок, фіксований розмір кепки. Щоб вдало підібрати таку кепку, потрібно було точно знати розмір голови.
Серед основних відмінностей кепки від інших головних уборів не тільки форма, а й складові цього виробу. Кепка складається з таких основних елементів:
- козирка рівного або вигнутого;
- купола (тулії) – найчастіше з 4, 5 або 6 клинів;
- застібки різного типу (може бути відсутня);
- ґудзика (може бути відсутній).
Стилісти відзначають, що кепка має довгу історію, яка налічує до 200 років. Вперше вона була помічена на військовиках Британської армії. Тоді прабабуся бейсболок була елементом військової форми й називалася ківером. З погляду сучасної моди, це був досить непрактичний аксесуар, що явно потребував удосконалення. Тому йому на зміну прийшли французькі кепі з округлим, а потім квадратним козирком.
У США з легкої руки генерала Бринтона Маккелана кепки стали носити з 1860 року. З часом дизайнери компанії New Era (США) оцінили переваги цього головного убору, і в 1954 році придумали бейсболку для спортсменів, що грають у бейсбол.
Чим відрізняється кепка від бейсболки?
Перша відмінність кепки від бейсболки – це її призначення. Кепки носили всі, а бейсболка була частиною спортивної форми. Зараз цей фактор майже повністю нівельований, бейсболки з яскраво вираженим спортивним характером стали улюбленим аксесуаром багатьох людей. Їх можна бачити не тільки на спортивних майданчиках, але й на вулицях міст та сіл. Бейсболка прекрасно поєднується з різним одягом.
Друга істотна відмінність між кепкою і бейсболкою – спеціальна застібка з оборотної сторони виробу. Оскільки бейсболка використовувалася спортсменами під час активної гри, то без якогось спеціального кріплення вона просто злітала з голови. Тоді й була винайдена регульована застібка, яку встановлювали на виріб ззаду. Завдяки цьому зручному елементу стало можливим підігнати розмір головного убору для кожного власника. На відміну від бейсболки, кепка не має ззаду ніяких застібок.
Таблиця 1. Відмінності кепок та бейсболок
Класична кепка-шестиклинка без застібки |
Бейсболка-шестиклинка з металевою застібкою та люверсами |
Виріб з натуральної шкіри |
Бейсболка зі 100% бавовни |
Кепка з маленьким круглим козирком |
Бейсболка з довгим вигнутим козирком |
Третя відмінність – бейсболка завжди має жорсткий видовжений козирок, який шиють з м'якої, але щільної тканини, що не тягнеться. Козирок у кепки може бути різним – круглим, довгим, квадратним, широким, вузьким і т.д.
Четверта – тканини для пошиття. Хоч в більшості випадків одні й ті ж матеріали використовують і для кепок, і для бейсболок, але є виключення. Тільки кепки шиють з твіду, шкіри, шкірзамінника та фетру.
П’ята відмінність – форма купола. Кепка може мати будь-яку форму купола, навіть нагадувати берет чи капелюх, а у бейсболки він складається з клинців, які нагадують шкірку апельсина (2, 4, 6).
Застібка стала вагомим ноу-хау, яке взяли на озброєння майже всі виробники головних уборів, адже моделі з регульованим розміром дуже практичні. Тому неспортивні кепки також шиють з застібками, які можуть бути:
- пластиковими;
- металевими (найкрутіші – латунні застібки);
- текстильними з липучками (велкро).
Пластикова регульована застібка
Металева застібка, що регулює розмір
Застібка-липучка для регулювання розміру
Сучасні виробники пішли далі й розширили свої горизонти – вони не роблять принципової різниці між пошиттям кепок та бейсболок. Навіть більше, на ринку головних уборів можна зустріти такі пропозиції – кепки з застібками, бейсболки без застібок.
Типи кепок за формою
Різноманітність класичних кепок перетворює їх в дизайнерський елемент одягу. Кепка прекрасно доповнить романтичний або діловий образ, вона гарно поєднується з куртками, пальто, піджаками. Розглянемо 5 найпопулярніших фасонів кепок, які легко впізнаються і є традиційними в культурних традиціях декількох поколінь.
Кепка-восьмиклинка – досить елегантний варіант головного убору, який носять чоловіки й жінки. Основні прикмети – шиється з щільної тканини, найчастіше з твіду, має вісім клинів, на місті їх стику – ґудзик в тон тканини, з якої пошита модель. Козирок майже повністю ховається під куполом. Ця модель пережила підйом популярності після виходу серіалу «Гострі картузи» з неймовірним, жахливо харизматичним Кілліаном Мерфі.
Кепка-«качечка» – модель отримала таку назву завдяки козирку, який схожий на качиний дзьоб. Козирок може бути не відокремленим, а з'єднаним з кепкою в єдине ціле. Колись такий фасон вважався суто чоловічим, але дизайнери приклали максимум зусиль і сьогодні його носять жінки й дівчата. Модель виходила з моди, потім поверталась, і така циклічність у неї запрограмована на десятиліття.
Кепка-«аеродром» на наших теренах стійко асоціювалась з головним героєм В. Кікабідзе з фільму «Міміно». Верхня частина цього головного убору була пласкою й широкою. Модель була популярною в 70-х роках ХХ століття. Зараз такий тип кепок майже не зустрічається.
Кепка-кадетка прийшла в сучасну моду з військової форми. Вона має високу циліндричну тулію, помітний козирок, щільно сидить на голові. Ця модель є частиною форменого одягу військових різних країн світу, але дизайнери попрацювали й зробили цей фасон досить популярним не тільки серед прихильників стилю мілітарі.
Фасони бейсболок
Бейсболки теж бувають різними. Хоч ми часто не задумуємося, яку саме модель ми купили, стилісти виділяють кілька основних фасонів (класів) бейсболок:
- класичні – мають високу жорстку тулію з емблемою або без, середній за розміром зігнутий козирок, металеву, пластикову або текстильну застібку. При застосуванні металевої застібки використовується овальний люверс для обрамлення отвору, в який протягують регулювальний хлястик, купол має 5-6 клинів з люверсами;
- університетські – повторюють риси класичних, але мають нижчу тулію і завжди містять емблему або логотип університету;
- бейсболки далекобійників – мають вищу тулію, ніж класичні, більший козирок, металеву, пластикову або текстильну застібку, задню частину – із сітки;
- моделі з прямим козирком – снепбек. Ці моделі від класичних відрізняються тільки формою козирка. Всі снепбеки з великими й прямими козирками;
- велосипедні – полегшений варіант бейсболки з м’якою невеликою тулією, маленьким козирком.
Університетська бейсболка
Снепбек – бейсболка з прямим козирком
Бейсболка далекобійників
Класична бейсболка
Всі ці моделі шиють для чоловіків, жінок та дітей, також є багато кепок унісекс. Варто зауважити, що зараз на розділення за статтю зважають не часто. Хлопці з задоволенням носять червоні бейсболки, а дівчата вибирають аскетичні моделі чорного кольору.
Які бувають кепки: матеріал
Отже, приймаємо умови ринку й оперуємо дефініціями «кепка» та «бейсболка» як синонімами, але при цьому завжди зважаємо на контекст. Ці головні убори розрізняються не тільки формою та типом пошиття. Моделі можуть бути виготовлені з різних тканин.
Від того, які матеріали використали для пошиття, залежить сезонний різновид моделей. Зимові кепки шиють з теплих тканин – твіду, вовни, їх можуть оздоблювати хутром. Демісезонні моделі можуть бути виготовленими з щільної бавовни, акрилу, поліестеру, переробленого поліестеру, а також тканин, у складі яких декілька компонентів, наприклад, 60% бавовни та 40% поліестеру.
Для літніх варіантів застосовують тонку бавовну, льон.
Як підібрати розмір кепки?
Для кепки з регульованою застібкою питання вибору розміру не стоїть. Ви вибираєте тільки між групами доросла чи дитяча. Звісно, що дитяча призначена для дітей та підлітків і не підійде дорослій людині. Доросла модель з застібкою має універсальний розмір і дозволяє регулювати розмір головного убору від 54 до 63 см.
Щоб вибрати кепку без регульованої застібки, потрібно не тільки визначитися з моделлю, яка вам сподобалась, а й знати розмір своєї голови. Розмір кепки відповідає обхвату голови.
Щоб дізнатися свій розмір, потрібно взяти звичайну сантиметрову стрічку й обернути її округ голови приблизно на 1 см вище вух і на 2 см вище брів, не затягуючи занадто сильно. Отриманий вимір і буде розміром вашого головного убору.
Таблиця 2. Розміри головних уборів
Український розмір | Обхват голови в см | Міжнародний розмір |
---|---|---|
54 | 54 | XXS |
55 | 55 | XS |
56 | 56 | S |
57 | 57 | M |
58 | 58 | L |
59 | 59 | XL |
60 | 60 | XXL |
61 | 61 | XXL |
62 | 62 | XXXL |
Стилісти радять при виборі кепок чи бейсболок віддавати перевагу:
- якісним моделям з актуальними принтами;
- виробам з натуральних тканин та матеріалів, де в складі є великий відсоток натуральних продуктів;
- бейсболкам з надійними металевими застібками;
- головним уборам з міцними козирками, наприклад, багатошаровими типу сендвіч. Особливо привабливо виглядає козирок сендвіч з контрастним внутрішнім шаром;
- моделям, обшитим внутрішньою тасьмою, яка вбирає надлишкову вологу;
- кепкам з люверсами, що забезпечують вентиляцію.
Як підібрати кепку за формою обличчя
При виборі головного убору даного типу важливо враховувати не тільки розмір голови, а й форму обличчя. Не всі можуть похвалитися ідеальними формами, та й що є ідеал? Людина з гармонійними формами й очима, в яких світиться думка, вже прекрасна.
Але у дизайнерів одягу свої закони, тому є цілий список рекомендацій:
- для людей, що мають трикутну форму обличчя, потрібно врівноважити широкий лоб з гострим підборіддям. Це можна зробити за допомогою кепок з великим козирком і просторою тулією. В цьому випадку кепка повинна підкреслювати вилиці;
- тим, у кого кругле обличчя, краще зупинити свій вибір на вузьких моделях з широким козирком, висока тулія допоможе подовжити короткий контур і зробити лоб більш виразним; люди з невеликим обличчям найкраще будуть виглядати у бейсболці невеликого розміру;
- для квадратного типу обличчя підійдуть моделі з короткими козирками, також можна вибирати високі головні убори з широкими козирками;
- прямокутне обличчя варто скорегувати за допомогою акуратної бейсболки з округлим козирком, яка заховає лоб. В цьому випадку краще носити головний убір, насунувши до брів;
- для людей з ромбоподібним типом обличчя підійдуть всі види об'ємних снепбеків з невеликим козирком і виразним малюнком. З їх допомогою можна зробити вилиці менш виразними.
Як носити кепки?
Сьогоднішня демократична мода дозволяє поєднувати кепки та бейсболки різними стилями й, відповідно, з різноманітними речами:
- легкими й коктейльними сукнями;
- костюмами; футболками;
- куртками;
- сарафанами;
- пальто;
- комбінезонами та іншими предметами гардероба.
Цей аксесуар став самостійним й важливим. Всі бачили, як невимушено носять сучасні дівчата на високих підборах кепку з елегантним костюмом або жакетом. З футболками, джинсами й кросівками бейсболки виглядають просто й органічно.
Кепки гарно поєднується зі спортивним та casual гардеробами – бейсболка, високі штани, топ, поверх подовжений піджак. Все комбінується з човниками на шпильці або білими кедами. Монохромні кепки поєднуються навіть з кашеміровими пальтами та речами оversize.
Стильна кепка – це секретна зброя тих, хто не встиг зробити зачіску та нанести косметику. Довгий козирок прикриє обличчя від зовнішнього світу і через відсутність макіяжу переживати непотрібно. Також це спосіб замаскуватися й пройти непоміченими в натовпі для зірок, яких змучили своєю увагою фанати.
Щодо фасону, людям невисокого зросту краще носити кепки з високою тулією, вони візуально додають кілька сантиметрів. Тим, в кого гарно помітні щічки, варто вибрати кепку з широким козирком. Високий масивний лоб легко сховати за головним убором з низькою посадкою.
Щодо кольору – для міського або спортивного стилю підійдуть чорні або білі моделі. Якщо потрібно виглядати яскраво – підбирають кепку з принтом. Щоб бути на одній хвилі з захисниками країни, часто вибирають патріотичні або камуфляжні кепки.
Як носити реперські кепки?
Ні для кого не секрет, що кожна субкультура має власний стиль в одязі, свої традиції й ритуали. Реп дуже популярний, особливо у молоді, тому так звані реперські кепки – досить актуальні головні убори.
Реперські кепки – це моделі, що мають прямий козирок (снепбек), часто прикрашені провокативними написами. Ці особливості виділяють такі головні убори, привертають до них увагу. Джерела репу ведуть до Африки, де така кепка допомагала виділятися серед натовпу.
Сучасна молодь носить реперські кепки в поєднанні з широкими вільними штанами, яскравими майками й куртками. Це аксесуар, який робить образ репера довершеним. Кепка у реперів є символом впевненості в собі, її носять з апломбом і викликом.
Навіть якщо вітчизняний реп у багатьох асоціюється з рожевою панамкою, реперські снепбеки українським пацанам не чужі.
Як доглядати за кепками
Головні убори забруднюються, адже це звичайний одяг, тому за ними потрібен регулярний догляд. Виробники часто не рекомендують прати бейсболки в пральних машинах, але для якісних кепок ці заборони зайві.
Чи можна прати кепку в пральній машині?
Якщо виріб не маркується знаком тільки ручне прання, то бейсболку з якісної тканини й без вставок можна прати в пральці, але тільки з використанням програм з невисокою температурою води – до 30 градусів.
При пранні потрібно:
- використовувати не порошки, а м’які гелі без відбілювачів;
- не вмикати функцію віджиму;
- сушити кепку на м’ячі, болванці або перевернутій скляній банці (2-3 літри).
Чи можна чистити бейсболку в посудомийці?
Для догляду за бейсболками з твердими вставками можна використати посудомийку. Так, ви не помилилися, тут виріб очистять від бруду ефективно, м’яко і без деформації. Для цього потрібен спеціальний каркас і звичайна посудомийка.
При пранні в посудомийній машині застосовують відповідний гелевий мийний засіб. Він ефективно видаляє складні плями, в тому числі від жиру. Щоб процес пройшов вдало, кепку встановлюють на верхньому ярусі. Програму підбирають з температурою не вище 30 градусів. Після посудомийки головний убір обережно загортають в рушник, щоб відібрати вологу, а потім сушать на відкритому повітрі.
Ручне прання кепок
Ручне прання підходить для всіх головних уборів. Для цього потрібно в негарячій воді в тазику розвести мийний засіб (порошок або гель для прання без відбілювачів).
Якщо бейсболка дуже забруднена або з плямами, варто скористатися спеціальними засобами для боротьби з плямами або звичайним шампунем. Засіб наносять на тканину й витримують 10-15 хвилин. Після очищення забруднень, виріб занурюють у воду.
Потім беруть щітку й чистять. Під час чищення не потрібно занурювати у воду козирок. Його чистять останнім, щоб він якомога менше контактував з водою.
Якщо на кепці є вишивка або шеврон з логотипом, щіткою треба діяти обережно. Сильне тертя може пошкодити нитки. В такому випадку краще взяти губку й чистити тканину нею.
Сильно забруднену внутрішню частину кепки й тасьму для вбирання вологи можна почистити засобом для миття посуду. Після чищення виріб потрібно прополоскати в чистій воді. Сушити найкраще на банці або на голові, якщо кепка не дуже мокра. Прищіпками користуватися не можна, щоб головний убір не втратив форму. Прасувати кепки після такої сушки непотрібно.
В інтернет-магазині coFEE завжди можна знайти кепки та бейсболки найпопулярніших фасонів.
Всі моделі мають якісні регульовані застібки, за допомогою яких можна легко підібрати розмір. Головний убір, що ідеально підійде для вашого типу обличчя, підберуть для вас наші консультанти.
Прокоментувати